- z=(180?170)/5=2.0.
- z=180?170=10.
- z=5/(180?170)=0.5.
- z=170/5=34.
76. A technical sample of heights from a normally distributed population has a mean of 170 cm and a standard deviation of 5 cm. What is the z-score for an individual who is 180 cm tall?
Facebook
WhatsApp
You May Like etea medical mcqs
Comment
Top Contributors
- 18350 Points
- 24 Points
7 Points